youth basketball

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

2018 THANKSGIVING TOURNAMENT - 5th GRADE BOYS

(Schedule is subject to change)

DIVISION 1

 

POOL A POOL B

1. Chantilly

(Coach Jones)

1. Chantilly

(Coach Katsakos)

 

2. Gainsville

(Coach Griffins)

 

2. Vienna

(Coach Strolberg)

 

3. SOLO

(Coach Kann)

3. Burke Bullets

(Coach Buttrey)

 

4. BRYC

(Coach Gonzalez)

4. Gainsville Hurricanes

(Coach Richards)

Tournament Play: Each team will play 3 pool play games.  Top two teams in pool will compete for the Championship. Tie Breaker:  1. Best Record  2.  Head to Head  3. Points +/-10

Points: The winning team can earn up to +10 points for a win.  The losing team will earn up to -10 points for a loss.

 

SATURDAY, NOVEMBER 24 - POE MIDDLE SCHOOL

TIME GYM 1 SCORES GYM 2 SCORES
9:30 a.m. 1A v 2A

44-26

(1A Wins)

3A v 4A

38-45

(4A Wins)

12:00 p.m. 4A v 2A 

53-24

(4A Wins)

1A v 3A

40-47

(3A Wins)

2:30 p.m. 1B v 2B

31-46

(2B Wins)

4B v 3B

38-31

(4B Wins)

5:00 p.m. 3B v 1B

44-39

(3B Wins)

2B v 4B

31-29

(2B Wins)

 

SUNDAY, NOVEMBER 25, 2018 - POE MIDDLE SCHOOL

TIME GYM 1 SCORES GYM 2 SCORES
8:15 a.m.

4B v 1B

 

3B v 2B

 

 
10:45 a.m.

4A v 1A

37-30

(4A Wins)

2A v 3A

 
1:15 p.m.

1st Pool A v 2nd Pool B

(Game 1)

 

2nd Pool A v 1st Pool B

(Game 2)

 
2:30 p.m. 3rd Pool A v 3rd Pool B   4th Pool A v 4th Pool B  
5:00 p.m.

Winner Game 1 v Winner Game 2

Championship Game

     

 

DIVISION II

 

POOL A POOL B

1. FPYC

(Coach Malesky)

1. D1SA Spartans

(Coach Williams)

 

2. McLean

(Coach Broad)

 

2. South Loudoun

(Coach Frazitta)

 

3. SOLO

(Coach Choi)

 

3. Falls Church Select

(Coach Kusic)

 

4. Reston Seahawks

(Coach Byrnes)

4. Reston Seahawks

(Coach Leglar)

 

Tournament Play: Each team will play 3 pool play games.  Top two teams in pool will compete for the Championship. Tie Breaker:  1. Best Record  2.  Head to Head  3. Points +/-10

Points: The winning team can earn up to +10 points for a win.  The losing team will earn up to -10 points for a loss.

 

SATURDAY, NOVEMBER 24 - POE MIDDLE SCHOOL

TIME GYM 1 SCORES GYM 2 SCORES
8:15 a.m. 2A v 3A

35-20

(2A Wins)

4A v 1A

41-24

(4A Wins)

10:45 a.m. 2B v 3B

29-51

(3B Wins)

4B v 1B

5-67

(1B Wins)

1:15 p.m. 1A v 2A

20-36

(2A Wins)

3A v 4A

21-38

(4A Wins)

3:45 p.m. 1B v 2B

54-17

(1B Wins)

3B v 4B

57-19

(3B Wins)

6:15 p.m. 1B v 3B

51-32

(1B Wins)

4B v 2B

22-45

(2B Wins)

 

SUNDAY, NOVEMBER 25, 2018 - POE MIDDLE SCHOOL

TIME GYM 1 GYM 2
9:30 a.m.

1A v 3A

4A v 2A

 

12:00 p.m.

1st Pool A v 2nd Pool B

(Game 1)

2nd Pool A v 1st Pool B

(Game 2)

3:45 p.m.

Winner Game 1 v Winner Game 2

Championship Game

 

3rd Pool A v 3rd Pool B

 

5:00 p.m.   4th Pool A v 4th Pool B